drukuj

Spotkanie "Profesor Bartoszewski we wspomnieniach przyjaciół"

27 maja 2015 r. w Muzeum Polin odbyła się projekcja filmu „Opowieść o Żegocie” a także spotkanie pt. "Profesor Bartoszewski we wspomnieniach przyjaciół". W spotkaniu uczestniczył Dyrektor FWPN prof. Krzysztof Miszczak.

Filmu dokumentalnego w reżyserii Zofii Kunert przypomina historię Zegoty. Profesor Bartoszewski był ostatnim żyjącym członkiem tej organizacji i współpracował przy powstaniu dokumentu.

Film został wyprodukowany we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Co: Pokaz filmu „Opowieść o Żegocie”, reż. Zofia Kunert oraz spotkanie "Profesor Bartoszewski we wspomnieniach przyjaciół".
Gdzie: Muzeum Polin, ul. Anielewicza 6, wejście od Zamenhofa
Kiedy: 27 maja 2015r., godz. 20


Opowieść o „Żegocie”- film dokumentalny Zofii Kunert, ok. 50 min. prod. 2015
BWM Art. ,FWPN, TVP.SA,  NCK

…Warszawa w końcu 1942 roku. Szczyt okupacyjnego terroru. W getcie po „wielkiej akcji” przetrwało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Grupka ludzi zakłada konspiracyjną organizację „Żegota”, mającą ratować ocalałych i nieść pomoc tym, którzy ukrywają się po „aryjskiej” stronie.

Kim byli ludzie, którzy kierując się humanitaryzmem, a czasem zwykłym odruchem litości narażali życie, by ratować innych? Jakie musieli podejmować decyzje? Skąd brali na chleb? Jak czuły się żydowskie dzieci, nagle oderwane od rodziców i rzucone w obce środowisko?

Film Zofii Kunert bez patosu i wielkich słów, na podstawie niezwykle poruszających,  z pozoru zwyczajnych opowieści próbuje odpowiedzieć na te pytania. Jest to ostatni film z udziałem zmarłego niedawno prof. Władysława Bartoszewskiego, jednego z działaczy „Żegoty”. Niezwykle istotny walor dokumentalny ma zarejestrowana w 2003 roku przez Zofię Kunert relacja Ireny Sendlerowej, kierowniczki referatu dziecięcego „Żegoty” na temat ratowania żydowskich dzieci.

O swoim przetrwaniu i wdzięczności wobec ratujących mówią w filmie: prof. Marian Apfelbaum, Elżbieta Ficowska, Katarzyna Meloch, prof. Michał Głowiński, Ruta Wermuth, Jan Karpiński, Henrietta Kretz, Icchak Lewin i inni. Niejeden z nich mówi wprost: ”Ja żyję, bo oni mi pomogli…”.

Jak podkreślił konsultant historyczny filmu, prof. Tomasz Szarota: „Film Zofii Kunert jest czymś więcej niż tylko ‘Opowieścią o „Żegocie”, gdyż opowiada o Polakach pomagających Żydom i Żydach, którzy im po latach za to są wdzięczni”.