drukuj

Polsko-niemiecka szkoła letnia dla młodych dziennikarzy z Ukrainy

Jaka jest rola dziennikarza w kraju pochłoniętym wojną? Czy da się zachować obiektywizm, kiedy po wróg po drugiej strony stosuję propagandę i dezinformację w masowej skali? Na te i wiele innych trudnych pytań szukają odpowiedzi dziennikarze na Ukrainie. Stoją oni przed dylematem: Wymaga się od nich postawy „patriotycznej”, która wyklucza obiektywizm i etykę zawodową. To często ludzkie tragedie, z których wychodzi się latami. Warto jednak o nich rozmawiać, nagłaśniać je i wspólnie szukać rozwiązań.  Stawką jest bowiem wolność słowa – podstawa demokracji.

http://www.deutschlandfunk.de/medien-in-der-ukraine-zwischen-journalismus-und.724.de.html?dram%3Aarticle_id=393016

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej stara się wychodzić naprzeciw tym aktualnym problemom. Sytuacja na Ukrainie, u bliskiego sąsiada Polski, nie powinna pozostawać nam obojętna. Dlatego razem z Towarzystwem Studiów Dziennikarskich w Rzeszowie oraz Szkole Dziennikarskiej przy Ukraińskim Uniwersytetem Katolickim organizujemy polsko-niemiecką szkołę letnią dla młodych dziennikarzy mediów regionalnych i lokalnych z Ukrainy.

W dniach 21 września – 1 października b.r. dziennikarze z Ukrainy, Polski i Niemiec, wybitni naukowcy, a także przedstawiciele lokalnych władz będą mieli okazję spotkać się przy wspólnym stole we Lwowie i w Rzeszowie, by porozmawiać o aktualnych trudnościach związanych z wykonywaniem swojego zawodu i razem szukać dla nich rozwiązań. Nabór do projektu właśnie się zakończył. Zgłosiło się do niego aż 61 osób. Jednak w projekcie może wziąć udział tylko 20 z nich.

To młodzi dziennikarze z 17 regionów i 20 miast Ukrainy, także tych objętych wojną, którzy pracują w lokalnych gazetach, telewizji oraz w mediach internetowych. Czeka ich tydzień pełen wykładów, spotkań i wizyt w redakcjach. Dziennikarze poznają specyfikę pracy w ich zawodzie w Niemczech i w Polsce oraz sposób funkcjonowania mediów regionalnych w tych krajach. Niewątpliwie także ważnym punktem programu jest wizyta w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Zależy nam bowiem na poruszeniu także trudnych tematów w stosunkach polsko-ukraińskich dotyczących wspólną historię w tym regionie. Do tych kwestii zapewne wrócimy podczas dyskusji z przedstawicielami świata polityki i nauki, która zaplanowana jest na zakończenie szkolenia w Konsulacie Rzeczypospolitej Polski we Lwowie. Będzie to okazja do patrzenia wstecz i w przyszłość, do oceny obecnego stanu w relacjach sąsiedzkich oraz rolę mediów w tym kontekście. Ponadto będzie to świetna promocja dla naszego polsko-niemiecko-ukraińskiego projektu, który jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i częścią programu do rozbudowy współpracy ze społeczeństwem obywatelskim w państwach Partnerstwa Wschodniego i Rosji.

Jako FWPN jesteśmy przekonani, że nasze długoletnie doświadczenia dobrej polsko-niemieckiej współpracy w zjednoczonej Europie, w tym ponad 15.000 wspólnych inicjatyw obywateli Niemiec i Polski, są dobrym przykładem i wzorcem dla kształtowania także polsko-ukraińskich stosunków i przybliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej. 

By osiągnąć długofalowe efekty projektu, zadbamy o stworzenie warunków do owocnego networkingu poprzez portal internetowy. Także po zakończeniu szkoły będziemy starali się wspierać jej uczestników. Niektórzy z nich otrzymają propozycję stażu w polskich redakcjach.

#CivilSocietyCooperation