drukuj

PIERONY. GÓRNY ŚLĄSK PO POLSKU I NIEMIECKU

Tematem spotkania w cyklu debat FWPN wokół nowości wydawniczych była książka „Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku”. W dyskusji udział wzięli autorzy: Lidia Ostałowska – reporterka i Dariusz Kortko – redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Rozmowę moderował prof. Krzysztof Miszczak.

Prof. Krzysztof Miszczak podkreślił wyjątkowy charakter publikacji, która pozwala spojrzeć na złożoną historię i teraźniejszość Górnego Śląska w sposób wielowymiarowy i z różnych perspektyw.
Autorzy antologii zebrali teksty polsko- i niemieckojęzyczne reportaże, ale także dokumenty, w tym polskie i niemieckie teksty propagandowe z różnych epok. Zabieg ten sprawił, że książka tworzy mozaikę śląskiej różnorodności.
Ważnym tematem rozmowy była m.in. kwestia, co dzisiaj oznacza bycie Ślązakiem. Uczestnicy spotkania wskazywali na rosnące znaczenie ruchów regionalnych w Europie i analizowali specyfikę śląską także w tym kontekście.
Dariusz Kortko potwierdził istnienie swoistej „mody na Śląsk”. Autorzy antologii podkreślali, że Górny Śląsk w ostatnich latach podlega silnym przeobrażeniom i staje coraz bardziej atrakcyjnym miejscem, czerpiącym z własnego bogactwa kulturowego.
Lidia Ostałowska opowiadała o kulisach pracy nad antologią, której autorzy musieli uwzględnić nie tylko kontekst historyczny i polityczny zawartych w niej świadectw czasu, ale i zróżnicowanie gatunków literackich, które świadectwa te reprezentowały. 
Antologia kończy się na 1991 roku. Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że interesująca byłaby kontynuacja obejmująca okres od 1991 roku po dziś dzień.

Dariusz Kortko, Lidia Ostałowska: „Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku”
Wydawnictwo Agora, 2014
ISBN 978-83-268-1373-3

Książka ukazała się dzięki stypendium dziennikarskiemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pliki do pobrania