drukuj

Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności w dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina

Europejskie Centrum Solidarności (ECS) to muzeum promujące wiedzę o Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie oraz centrum dialogu o współczesnym świecie. ECS jest miejscem, w którym historia spotyka się z przyszłością, zgodnie z misją: Poznaj historię, zadecyduj o przyszłości. W otwarciu Centrum udział wezmą przedstawiciele gremiów FWPN.

Ambicją założycieli jest stworzenie z ECS środkowoeuropejskiej agory, miejsca spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji w Europie. Centrum pragnie inspirować debaty nad  stanem społeczeństwa otwartego, nad tożsamością wspólnot demokratycznych, nad problemem sprawiedliwości społecznej; odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób w systemie wolnorynkowym można zachować równe szanse dla rozwoju obywateli. Ważnym celem ECS jest promocja idei wolności i solidarności w państwach autorytarnych. ECS wkracza więc w nową przestrzeń, jest eksperymentem, który może się stać ważnym wzorem i punktem odniesienia dla innych państw europejskich.

Uroczyste podpisanie Aktu Erekcyjnego Europejskiego Centrum Solidarności miało miejsce 31 sierpnia 2005 roku na placu Solidarności, między historyczną Bramą nr 2, gdzie stoczniowcy w sierpniu 1980 roku umieścili na drewnianych tablicach postulaty strajkowe, a miejscem, w którym zaplanowano budowę ECS. „(…) Aby ten żywy pomnik – symbol zwycięstwa pokojowej rewolucji Solidarności stanowił światowe centrum krzewienia idei wolności, demokracji i solidarności” – zgodnie proklamowało 29 sygnatariuszy, w tym 22 europejskich premierów i prezydentów.

14 maja 2011 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę ECS. Pierwszą kielnię cementu położył prezydent RP Bronisław Komorowski. – Pamiętamy nasze rozterki, że inne ważne wydarzenia stały się ikoną zmian w Europie. Chcemy, by to polska Solidarność była znakiem zmian na lepsze i likwidacji systemu totalitarnego. Trzeba upowszechniać naszą dumę tu w Gdańsku – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości.

Sercem nowego budynku ECS będzie wystawa stała, dedykowana historii Solidarności. Częścią ekspozycji stanie się sklep spożywczy z czasów PRL. W kabinie stoczniowej suwnicy, na której pracowała Anna Walentynowicz będzie można obejrzeć wspomnienia organizatorów strajku w Sierpniu ’80. Przy okrągłym stole – który stał się symbolem dialogu – staną wolne krzesła, żeby zwiedzający mogli zasiąść i poznać przebieg tamtych wydarzeń. Historia Solidarności i zmiany, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowo-Wschodniej, przedstawione zostaną w siedmiu salach wystawowych usytuowanych na pierwszym i drugim piętrze nowego budynku ECS – łącznie niemal na 3 tys. metrów kwadratowych. Prezentowanych będzie ok. 1800 obiektów, wiele w sposób interaktywny. W kolejnych salach opowiedziana zostanie historia narodzin Solidarności, bezsiły zniewolonych narodów, wojny, jaką władza wypowiedziała społeczeństwu, drogi do wolności, którą trzeba było pokonać, i wreszcie triumfu wolności. Ostatnia sala – miejsce zadumy i refleksji – będzie nosiła imię Jana Pawła II.

Nowa siedziba ECS stanie się miejscem spotkań ludzi, którym droga jest przyszłość świata. Będą mogli tutaj lepiej się poznać, kształcić i rozwijać. ECS będzie organizowało przedsięwzięcia adresowane do różnych środowisk z Polski, Europy i świata: konferencje, debaty, spektakle teatralne, pokazy filmowe (także w 3D) i wystawy czasowe. Wspierać będzie merytorycznie organizacje, które działają na rzecz dobra wspólnego, wolności i praw człowieka. Uruchomiona zostanie pracownia warsztatów twórczych, nie tylko dla dzieci i młodzieży z naszego regionu, ale również dla grup szkolnych i  wakacyjnych z całej Europy. Uczyć się tu będą nadrzędnych wartości: wolności, odpowiedzialności, demokracji. W ECS uruchomiony zostanie ośrodek badawczo-naukowy. Każdy naukowiec i turysta skorzysta ze zbiorów książkowych oraz archiwalnych zasobów fotograficznych, filmowych i dźwiękowych.

Honorowy patronat nad otwarciem nowej siedziby ECS sprawuje Bronisław Komorowski.

Szczegółowy plan otwarcia Centrum dostępny jest na stronie: http://www.ecs.gda.pl/title,Otwarcie_ECS,pid,36.html

Więcej o Europejskim Centrum Solidarności można przeczytać na stronie internetowej.

Co: Otwarcie ECS
Gdzie: w dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina
Kiedy: 30-31 sierpnia 2014 r.