drukuj

Ogłoszenie X edycji podróży studyjnej dla dziennikarzy

Fundacja Genshagen oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej organizują wspólnie X wydanie podróży studyjnej dla dziennikarzy pt. „Wyzwania polityki kulturalnej Polski, Niemiec, Europy oraz III Polsko-Niemieckie Dni Mediów”, która odbędzie się w dniach 6-11 czerwca 2010 r. w Dreźnie, Halle an der Salle i Essen.

Za politykę kulturalną Niemiec – zgodnie z konstytucją – odpowiadają przede wszystkim kraje związkowe, powiaty i miasta. Republika Federalna pełni natomiast ogólne funkcje reprezentacyjne. Niektóre z zadań, jak na przykład europejska polityka kulturalna, leżą w zakresie kompetencji zarówno państwa, jak i krajów związkowych. Bogactwo kulturowe Niemiec tworzy również wiele inicjatyw społecznych, wywierających duży wpływ na życie kulturalne i społeczne. Już od dłuższego czasu przemiany demograficzne, rewolucyjny rozwój mediów oraz dramatyczny brak pieniędzy w czasach kryzysu gospodarczego wpływają znacząco na stan polityki kulturalnej. W okresie społecznej zmiany paradygmatu musi ona odnaleźć nowe miejsce, aby nadal dobrze funkcjonować. W Niemczech, podobnie jak i w innych krajach, rozwija się nowy wymiar polityki kulturalnej łączący edukację, sztukę i kulturę, który wywiera wpływ na pozostałe działy społeczne i polityczne. Upowszechnianie kultury i sztuki pozostaje w centrum tej polityki, zaś edukacja kulturalna odgrywa tu główną rolę.

Również w Polsce i we Francji w obrębie dyskusji o polityce kulturalnej poruszane są podobne tematy. Instytucje kulturalne starają się rozwinąć programy, które w większym stopniu zaspokoją potrzeby nowych grup docelowych. W rozmowach z przedstawicielami ministerstw, fundacji i instytucji kulturalnych, ale także z ekspertami i praktykami przekazu kultury i sztuki poruszone zostaną kwestie aktualnych wyzwań polityki kulturalnej na płaszczyźnie niemieckiej i europejskiej. Ponadto zaprezentowane zostaną wybitne projekty kulturalne, na przykład te w ramach europejskiej stolicy kulturalnej Ruhr2010.

W ramach programu podróży przewidziany jest również udział w III Polsko-Niemieckich Dniach Mediów w Dreźnie, które stanowią profesjonalną platformę wymiany poglądów. Będzie to również okazja do osobistych spotkań dla dziennikarzy i medioznawców z Polski i Niemiec. Podczas Forum Mediów uczestnicy wraz z ekspertami mogą podjąć dyskusję na temat bieżących tematów politycznych, wielopłaszczyznowych stosunków polsko-niemieckich, a także zasadniczych aspektów pracy dziennikarskiej. Tegoroczne Dni Mediów poświęcone są zagadnieniom wzajemnych stosunków Polski, Niemców i Wschodu – jakie są perspektywy europejskiej polityki wschodniej? Jak działa dziennikarstwo transgraniczne i jaki wpływ mają media na politykę? Jak rysuje się przyszłość? Wśród zaproszonych gości są m.in. Hans-Gert Pöttering, Javier Solana, Adam Daniel Rotfeld, Paweł Świeboda czy Günter Verheugen. Uroczystym akcentem Dni będzie przyznanie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w trzech kategoriach za najlepsze prace powstałe w 2009 roku.

Nabór kandydatów trwa do 12 maja 2010 roku. W załączeniu przesyłam formularz zgłoszeniowy, zaś poniżej krótki zarys tematyczny programu. Z góry serdecznie dziękuję za przekazanie informacji potencjalnie zainteresowanym. W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji pod numerem telefonu +49 3378 80 59 13 lub mailowo pryjda@stiftung-genshagen.de.

Pliki do pobrania