drukuj

Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach, miejscach

29 września  w Kamieniu Śląskim  odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach, miejscach”. Wernisażowi towarzyszyło spotkanie z autorami wystawy oraz premierowa projekcja filmu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górny Śląsk. Podróż granicą”.

Od ponad roku FWPN przypomina mieszkańcom regionu temat historycznej, polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku wytyczonej w latach 20. i 30. XX w. W listopadzie 2007 r. po raz pierwszy została zaprezentowana wystawa, na której można było zobaczyć wyjątkowe dokumenty, archiwalne mapy oraz dziesiątki zdjęć, które do tej pory nie były pokazywane szerszej publiczności. W tym kontekście została także przygotowana publikacja o tym samym tytule oraz przeprowadzony cykl wycieczek historycznych szlakiem dawnej granicy. 

Film pt. „Górny Śląsk. Podróż granicą” (w reż. Teresy Kudyby) powstał w nawiązaniu do wcześniejszych projektów Domu, które skoncentrowane są wokół tematu przebiegu dawnej granicy polsko-niemieckiej na Górnym Śląsku (wystawa, wycieczki krajoznawcze, publikacja albumowa) i stanowi jej uzupełnienie, dzięki wykorzystaniu motywu podróży wzdłuż granicy. W filmie prezentowane są materialne pozostałości po 17. latach podziału regionu (domy celne, zachowane słupki graniczne); spotykamy się także ze świadkami granicznego czasu, którzy przywołują swoje wspomnienia z dzieciństwa spędzonego na podzielonym Górnym Śląsku. Wybierając się w tę podróż w czasie repliką Mercedesa-Benz, nieustannie balansujemy między współczesnością, a – do niedawna zapomnianą – przeszłością naszego regionu.

Producentem filmu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej – przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Najbliższa prezentacja filmu odbędzie się 16 października (godz. 12.00) w Archiwum Państwowym w Katowicach.

Szczegółowy opis projektu znajdziecie Państwo na stronie www.haus.pl
Partnerzy projektu: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Sebastianeum Silesiacum, TressFILM

Pliki do pobrania