drukuj

Konferencja z okazji jubileuszu 25-lecia podpisania Traktatu polsko-niemieckiego w Paryżu

W dniu 21 września 2016 r. w Paryżu odbyła się konferencja z okazji jubileuszu 25-lecia podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy zorganizowana przez Ambasadę RP i Ambasadę RFN. W dyskusji wziął udział prof. Krzysztof Miszczak, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Celem konferencji było m.in. przybliżenie trudnej drogi do przełomu w stosunkach polsko-niemieckich w latach 1989-1991 (od wrogości do współpracy), historycznych uwarunkowań procesu pojednania polsko-niemieckiego, w tym dialogu Kościołów i mszy pojednania. Uczestnicy dyskusji – abp. Alfons Nossol, prof. Krzysztof Miszczak oraz dr Günter Pleuger – podsumowali dotychczasowe osiągnięcia współpracy obu krajów i społeczeństw oraz zaakcentowali rozwój współpracy w wymiarze bilateralnym, europejskim i realizacji wspólnych celów polityki bezpieczeństwa w zapobieganiu i rozwiązywaniu konfliktów globalnych. Prof. Krzysztof Miszczak nawiązał do polsko-niemieckiego traktatu granicznego (z 14 listopada 1990 r.) i dokonał bilansu stosunków polsko-niemieckich z perspektywy ostatnich 25 lat od podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w kontekście jego genezy i implementacji jego postanowień, zwracając uwagę na deficyty w tym obszarze. Ponadto prof. Miszczak poddał analizie sytuację polityki bezpieczeństwa UE po Brexicie wskazując na elementy prowadzące do wzmocnienia europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony. Paneliści dyskutowali również na temat spojrzenia obu krajów na przyszłość Europy – w jaki sposób zmierzyć się z wyzwaniami stojącymi przed Unią Europejską? Dyskusję moderował prof. Henri Ménudier, francuski historyk, emerytowany profesor Sorbony, najwybitniejszy we Francji specjalista z zakresu powojennej historii relacji francusko-niemieckich i współpracy trójstronnej w ramach Trójkąta Weimarskiego. W spotkaniu wzięli udział liczni przedstawiciele organizacji polonijnych we Francji.

Informacje o wydarzeniu oraz zdjęcia na stronie Ambasady RP w Paryżu: http://www.paryz.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/w_hotel_de_monaco_o_pojednaniu_i_stosunkach_polsko_niemieckich